Organizacja zabudowy kuchennej w kcuhniach KAM.

2022-02-09

W kuchni musimy przechowywać zarówno garnki i patelnie, które zajmują dużo miejsca i mogą sprawiać trudność przy wyjmowaniu z szafek, jak i wiele użytecznych drobiazgów, wśród których nietrudno o bałagan. Można temu łatwo zapobiec, umieszczając każdy z produktów w odpowiednim dla niego a wygodnym dla nas miejscu.

W kuchni przybywa naczyń i garnków oraz wiele drobiazgów, które nabywamy, aby usprawnić sobie przygotowywanie posiłków. Ułatwiają nam pracę, ale jednocześnie przysparzają problemu ? trzeba je gdzieś pomieścić. Upchnięcie wszystkiego w przypadkowych szafkach czy szufladach rozwiąże problem tylko na chwilę, dlatego lepiej od razu każdej z rzeczy zapewnić stałe miejsce. Kłopotliwe bywają garnki o ponadnormatywnych rozmiarach, okazjonalnie używane urządzenia AGD i drobne, ale liczne akcesoria kuchenne. W zabudowie meblowej dla każdej z tych grup jest odpowiednie miejsce.

Garnki – ciężkie wyzwanie

Garnki, brytfanny, szkło do pieczenia i patelnie – to częsty problem kuchennej logistyki. Są ciężkie, nieporęczne i zajmują dużo miejsca. Zazwyczaj przechowujemy je ustawione jeden w drugim, a taki pakiet trudno wyjąć z wnętrza szafki. Aby ułatwić sobie zadanie, lepiej umieścić je w wysokiej szufladzie z pełnym wysuwem. Nie musimy się wówczas schylać i sięgać w głąb mebla, tylko wysuwamy szufladę przed jego korpus i – mając do wszystkiego pełen dostęp – bez trudu wyjmiemy potrzebne naczynie.

– Taką szufladę można zaplanować pod piekarnikiem, który coraz częściej montujemy w wysokim słupku, by łatwej było z niego korzystać i podejrzeć potrawy podczas pieczenia – doradza Sylwia Kowalska Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Dobrym miejscem dla tego asortymentu będzie również głęboka szafka narożna, pod warunkiem jednak, iż wyposażymy ją w odpowiednie systemy wysuwne lub obrotowe. Półki i kosze pozwalają efektywnie zagospodarować powierzchnię wewnątrz mebla i ułatwiają dostęp do znajdujących się najgłębiej naczyń.

Funkcjonalnym i komfortowym rozwiązaniem są również głębokie, pakowne szuflady narożne. Po ich wysunięciu garnki, rondle i patelnie mamy w zasięgu wzroku i z wygodnym dostępem. Dobierając system szuflad musimy tylko uwzględnić wymiary i wagę dużych naczyń.

Urządzenia niecodziennego użytku

W kuchni są też urządzenia, z których korzystamy okazjonalnie. Maszynka do mielenia mięsa, domowe maszynka do robienia popcornu czy robot kuchenny, którego nie chcemy trzymać na widoku na blacie, również wymagają stałego miejsca w zabudowie meblowej. Drobne urządzenia AGD, podobnie jak odświętną zastawę stołową możemy przechowywać w najwyżej zamontowanych szafkach górnej zabudowy meblowej. Doskonale sprawdzą się szafki tuż pod sufitem, które w niektórych wnętrzach zastąpiły dawne pawlacze. Konieczność sięgania na najwyższe półki po przedmioty, które wyjmujemy sporadycznie, nie będzie tak frustrująca, jak w przypadku naczyń czy produktów codziennego użytku. Dlatego planując zabudowę kuchenną warto zadbać o zagospodarowanie każdego wolnego miejsca, również do wysokości sufitu, aby zapewnić sobie rezerwy cennej powierzchni do przechowywania.

Szuflada-skrytka na drobiazgi

Niemniej kłopotu sprawiają nam liczne drobiazgi, które gromadzimy w kuchni. Niełatwo utrzymać wśród nich porządek i cokolwiek znaleźć, gdy włożymy je do szafek lub głębokich szuflad. Rozsądniej będzie przechowywać je w płytkiej szufladzie w szeregu dolnej zabudowy meblowej. Jest ona idealnym miejscem nie tylko dla sztućców, ale również przydatnych drobiazgów, jak otwieracz do puszek, wyciskacz do czosnku, nożyczki, chochla, różnego rodzaju łopatki i trzepaczki. Kiedy w przejrzyście zorganizowanej szufladzie, w wyznaczonym do tego miejscu będzie folia aluminiowa czy papier śniadaniowy, z pewnością oszczędzimy sobie wiele niepotrzebnego stresu podczas porannego pakowania kanapek do szkoły i pracy.

– Płytka szuflada świetnie zad egzamin również w przypadku przypraw, które przechowujemy w małych opakowaniach. Wygodniej nam będzie z nich korzystać, kiedy przeznaczymy na nie szufladę wyposażoną w dopasowane organizery, dzięki którym posegregujemy przyprawy w przejrzysty dla nas sposób – podpowiada projektantka – Torebeczki z przyprawami nie będą się wówczas mieszać, ani przesuwać podczas otwierania i zamykania szuflady.

Zobacz także

2022-03-03

Pastele nie tylko przykuwają uwagę, ale niczym powiew wiosny,…

2022-01-19

W zabudowie kuchennej chcemy przechowywać jak najwięcej, a do…

2022-03-21

Bez względu na to, czy meblujemy kuchnię nowoczesną, klasyczną…

2022-04-21

Marzy ci się piękna i estetyczna zabudowa meblowa o ponadczasowym…

facebook youtube