Kuchnia z frontem w kolorze drewna. Jak urządzić ją w każdym stylu?

2022-03-21

Bez względu na to, czy meblujemy kuchnię nowoczesną, klasyczną czy w stylu retro, dekory drewna będą dobrym pomysłem. Są dekoracyjne i uniwersalne, a ich urok zachwyca niezależnie od wybranej tonacji czy stylistyki wnętrza.

Ogromną zaletą dekorów drewna jest ich bogata paleta wzornicza i ogromne możliwości aranżacyjne. Pasują praktycznie do każdego typu kuchni, dlatego z łatwością wkomponujemy je do naszej wizji urządzenia tego pomieszczenia. W zależności od wybranego rysunku drewna, jego barwy i tonacji, ale również towarzyszących elementów dekoracyjnych, dekory drewna mogą być bazą aranżacji kuchni nowoczesnej, klasycznej albo stylizowanej. Jak urządzić idealne wnętrze w każdym typie?

Nowoczesne oblicze drewna

Dekory drewna niewątpliwie podbiły serca miłośników nowoczesnych aranżacji, w których prym wiodą minimalistyczne i industrialne zabudowy kuchenne. Cechują je proste bryły mebli i monochromatyczne, gładkie powierzchnie frontów szafek bez ozdobników. Chociaż dekory drewna kojarzą się z naturą oraz spokojem i same w sobie są materiałem wysoce dekoracyjnym, tworzą doskonałą parę z minimalistyczną formą mebli. Efektem połączenia nowoczesnej zabudowy meblowej i dekorów drewna jest harmonijna kompozycja, która atrakcyjnie się prezentuje i urozmaica stylistycznie wnętrze. Kuchnia zachowuje swój minimalistyczny charakter, jednak dzięki ocieplającemu wizerunkowi drewna nie wydaje się zbyt chłodna czy ascetyczna.

Dekory drewna doskonale korespondują z oszczędną estetyką nowoczesnych kuchni, a ich różnorodność pozwala łatwo dopasować wzór do wybranej stylistyki. Jasne, stonowane tonacje będą bardziej neutralne, z kolei dekory w ciemnych wybarwieniach lub z odważnym deseniem są wyraziste i charakterne, przez co bardziej skupiają uwagę. Receptą na piękną, nowoczesną kuchnię będą modne obecnie dekory w czekoladowym wybarwieniu lub odcieniach głębokiego brązu. Połączmy je z matowymi frontami w ciemnych, wyrazistych kolorach oraz przeszkleniami w dużych formatach.

Klasyka zawsze z drewnem

Kuchnia klasyczna łączy prostotę i elegancję. To styl, który nie ulega zmieniającym się trendom, a jego urok jest ponadczasowy. Bez wątpienia strzałem w dziesiątkę są tutaj dekory drewna, które są bezpieczne aranżacyjnie, a ich uroda, podobnie jak stylu klasycznego, nie przemija z upływem czasu.

Zabudowa meblowa w stylu klasycznym czerpie z tradycyjnych wzorców, dlatego dobrze widziane są bardziej dekoracyjne fronty z delikatnymi frezowaniami lub ozdobnymi ramiakami. Kuchnia ma być przytulna i pełna domowego ciepła, dlatego doskonale sprawdzą się dekory drewna. Jeżeli lubimy klimat wnętrz skandynawski wybierzmy kolory stonowane, w jasnych tonacjach z delikatnie zarysowanym usłojeniem. Taka kuchnia nie tylko urzeka atmosferą domowego ciepła, ale praktycznie zawsze dobrze się prezentuje i na długo zachowa stylistyczną świeżość. Zabudowa meblowa w dekorach o ciemniejszym wybarwieniu będzie bardziej majestatyczna i szykowna.

Retro i dekory drewna – duet ponadczasowy

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że drewno to wręcz wymarzony wybór do kuchni stylizowanych ? rustykalnych i retro, a także nawiązujących do wnętrz urządzanych w minionych dekadach. Aby cieszyć się taką kuchnią nie jesteśmy zdani wyłącznie na naturalny surowiec, chociaż jest on mile widziany. Jego urok i niepowtarzalne piękno można uzyskać również przy skromniejszym budżecie, dzięki dekorom, które wiernie oddają wzór i strukturę drewna.

Ten typ kuchni wyróżnia się dekoracyjnością i sielskim klimatem. Dominuje tu ciepła kolorystyka, królują stylizowane zabudowy meblowe z frezowanymi frontami i szklanymi witrynkami z dodatkowymi zdobieniami w postaci szprosów. Idealnie sprawdzą się dekory z wyrazistym rysunkiem, który będzie naśladował stare drewno, poddane upływowi czasu. Mocno zarysowane usłojenia, liczne sęki i pęknięcia dodatkowo podkreślą styl wnętrza.

W budowaniu sielskiego klimatu kuchni retro pomocne są stylizowane uchwyty, fronty z okuciami przywołującymi wspomnienie wiejskiej chaty i wzorowany na retro sprzęt AGD. Jeżeli dodamy do tego oldschoolowe naczynia i akcesoria kuchenne, które wyeksponujemy na otwartych półkach czy zawiesimy na relingach nad blatem, wnętrze będzie jedyne w swoim rodzaju.

Zobacz także

2022-04-21

Marzy ci się piękna i estetyczna zabudowa meblowa o ponadczasowym…

2022-09-02

Szukasz sposobu na uatrakcyjnienie zabudowy kuchennej, przy jednoczesnym…

2022-01-21

W takiej kuchni nie tylko dobrze się gotuje, ale przyjemnie spędza…

2022-02-27

Wybór koloru frontów szafek kuchennych to sprawa kluczowa dla…

facebook youtube