2023-03-13
Urządzając kuchnię wnętrza szafek coraz częściej pozostawiamy na widoku, eksponując zawartość półek za frontami ze szkła. Mają ogromny potencjał dekoracyjny, ale i równie duże wymagania. Za transparentnym frontem niczego nie ukryjemy, musimy więc zadbać o estetykę również wewnątrz mebla. Efekt wizualny zachęca jednak do podjęcia tych starań.
Przeszklenia z impetem wkroczyły do aranżacji kuchennych, a moda na szafki ze szklanymi frontami nabiera rozmachu. Nie rezygnujemy całkowicie z pełnych frontów, ale spodobało nam się ich łączenie z witrynkami, które pięknie się prezentują w towarzystwie dekorów drewna czy wybarwień w głębokim macie. Fronty z przeszkleniami odgrywają główną rolę w wystroju kuchennego wnętrza, zajmując coraz większą powierzchnię zabudowy meblowej. Podnoszą jej walory estetyczne i są prawdziwym polem do aranżacyjnych popisów. Same szafki wyglądają bardzo efektownie, ale ostateczny sznyt zapewnią im przedmioty wyeksponowane na półkach. Widoczne zza transparentnych frontów współtworzą kuchenną scenerię, budując wrażenie głębi i trójwymiarowości. Nawet identyczne meble nie będą wyglądały tak samo.
– Szkło odgrywa coraz ważniejszą rolę w urządzaniu przestrzeni kuchennej. To efekt zmiany naszego podejścia do tego pomieszczenia, jaką obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat. Nadal doceniamy prosty, funkcjonalny design, ale wybieramy meble, które kojarzą się nie tylko ze strefą roboczą, ale również salonem, którego częścią stała się kuchnia. Fronty z dużymi przeszkleniami są atrakcyjne w odbiorze, a meble wyglądają na bardziej wyszukane – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w firmie KAM.
W stylizacjach o nowoczesnym charakterze witrynki mają prostą formę. Nie dzielimy ich już dekoracyjnymi listwami, ale zostawiamy jako wielkoformatowe powierzchnie. Gładką płaszczyznę szkła okala minimalistyczna ramka z płyty lub aluminium, zgodnie z zasadą: im większa powierzchnia szklanej tafli, tym bardziej wyrafinowany efekt.
– Szkło jest narzędziem aranżacyjnym, które poprawia wizualny odbiór wnętrza – podpowiada projektantka. – Powiększa je, rozświetla i dodaje przestronności. Bryła meblowa zyskuje lekkości, ponieważ przeszklenia przełamują masywność szafek.
Szkło doda uroku każdej kuchni. Poprzez wybór odpowiedniego wzoru można je zastosować w każdej stylistyce – od wnętrz klasycznych, po bardzo nowoczesne a nawet industrialne, gdzie pojawia się na frontach niemal całej górnej zabudowy szafek.
Meble z przeszklonymi frontami pełnią funkcję reprezentacyjną. Mamy możliwość wyeksponowania tego, co znajduje się we wnętrzu szafek. Wymaga to jednak starannego przemyślenia, co chcemy przechowywać na półkach, których nie ukryjemy przed wzrokiem gości. To dobre miejsce dla pięknej porcelany, eleganckiego serwisu, kolekcji wyszukanych kieliszków, ozdobnych pojemników albo ulubionych kubków i ładnych miseczek. Nie ryzykujmy jednak przechowywania produktów spożywczych lub przypadkowej zbieraniny naczyń i akcesoriów kuchennych, które mogą wyglądać niechlujnie i sprawiać wrażenie bałaganu.
– Nie dla wszystkich transparentność będzie atutem frontów meblowych. Zanim więc, zachwyceni dekoracyjnym potencjałem, wybierzemy je do swojej kuchni, zastanówmy się, czy łatwo nam będzie utrzymać nienaganny porządek na półkach – doradza Sylwia Kowalska-Mikutel. – Powinniśmy również rozważyć, czy możemy zabezpieczyć wystarczającą ilość miejsca w pozostałej części zabudowy meblowej dla zgromadzonych przedmiotów i zapasów spożywczych, których nie umieścimy w ozdobnych witrynkach o charakterze ekspozycyjnym. Jeżeli mamy zbyt mało miejsca w strefie magazynowej, lepszym pomysłem będą fronty pełne w całej zabudowie.